Listopadowe zamyślenia

cmentarz1Uroczystość Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny. Przez wszystkie cmentarze przejdą znowu niezliczone rzesze ludzi. Na grobach zapłoną znicze i pojawią się bukiety kwiatów. Chyba nigdzie na świecie nie obchodzi się tego święta tak pięknie…
Ten wzruszający świąteczny obraz jest jednak jakby daleki od codziennej pamięci o zmarłych. Najczęściej przez 364 dni w roku ludzie zajmują się swoimi sprawami, nie pamiętając o rocznicach czy imieninach zmarłych bliskich, natomiast 1 listopada jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki wszyscy przypominają sobie o zmarłych. Całymi rodzinami wychodzą na cmentarze, przynoszą ogromne ilości zniczy i kwiatów. To piękne. Tylko czy pod tymi zewnętrznymi formami pamięci – jak znicze, kwiaty, odwiedziny na cmentarzu – nie kryje się więcej rutyny niż pamięci? Czy obecność na cmentarzu w tym ważnym dniu to wyraz potrzeby serca, znak wiary w życie wieczne, a może tylko zwyczaj: tego dnia trzeba iść na cmentarz, bo nie wypada nie iść. Czy piękny pomnik wystawiony zmarłym bliskim, mnóstwo kwiatów i zniczy zastąpią modlitwę?
Pamiętajmy, aby na Uroczystość Wszystkich Świętych nie tylko przygotować groby naszych bliskich, ale również przez Sakrament Spowiedzi przygotować nasze serca na przyjęcie Bożych darów. Skorzystajmy z tego Sakramentu! Spowiedź Św. w naszej parafii we wtorek od 14.00 do 16.00. Spowiedź w Porębach Wolskich we wtorek od 14.00 do 15.00.
W dniach od 01.11 do 08.11 jest możliwość uzyskania odpustu zupełnegoza zmarłych w czyśćcu cierpiących. Warunki uzyskania odpustu zupełnego:
  • Brak jakiegokolwiek przywiązania do grzechu, nawet powszedniego, stan łaski uświęcającej,
  • przyjęcie Komunii świętej,
  • odmówienie modlitwy (np. "Ojcze nasz" i "Zdrowaś Mario") w intencjach Ojca Świętego, pobożne nawiedzenie cmentarza i modlitwa za zmarłych.