Dane parafialne

Parafia Rzymsko - Katolicka
Wniebowzięcia NMP

ul. Grunwaldzka 32
36 - 130 Raniżów
tel. (17)2285010
Numer konta
14915910492002100011400001

Szukaj na stronie

Triduum Paschalne- Wielkanoc

,,Nie wyście mnie wybrali, ale ja was wybrałem…” (J 15,16). Wielki Czwartek jest dniem w którym przeżywamy pamiątkę ustanowienia sakramentu Eucharystii oraz sakramentu Kapłaństwa. O godzinie 18 w naszej świątyni rozpoczęła się liturgia Świętego Triduum. Mszy Świętej sprawowanej przez czterech koncelebransów przewodniczył Ojciec Stanisław Czarnecki jezuita pracujący na misjach w USA. Na początku Eucharystii, przedstawiciele parafian złożyli życzenia kapłanom, wyrażając swoją wdzięczność za ich posługę. Gdy zakończyła się liturgia słowa nastąpił obrzęd obmycia nóg tzw. Mandatum. Gest ten oznacza postawę pokory, ale przede wszystkim ofiarnej służby i miłości, jaką powinni się cechować uczniowie Jezusa. Na zakończenie Eucharystii Najświętszy Sakrament został przeniesiony do specjalnie przygotowanej kaplicy adoracji, tzw. Ciemnicy, gdzie do późnych godzin nocnych trwała modlitwa.

,,Kto chce iść za mną, […] niech weźmie swój krzyż i niech mnie naśladuje” (Łk 9,23). O godzinie 15 w ,,godzinie miłosierdzia” ulicami Raniżowa od 25 lat sprawowane jest nabożeństwo Drogi Krzyżowej. Jest to wyjątkowe przeżycie w którym co roku uczestniczy kilkuset wiernych. Rozważania autorstwa pani Teresy Piórek nawiązywały do dramatycznej sytuacji wojny toczącej się na Ukrainie. Przedstawiciele wszystkich stanów oraz wspólnot przejmowali Krzyż niosąc Go od stacji do stacji. Rozmodlenie i skupienie wszystkich uczestników były wyrazem głębokiego przeżycia tego nabożeństwa.

,,Krzyżu Święty nade wszystko drzewo prze najszlachetniejsze…”. Wielki Piątek to wyjątkowy dzień w którym nie sprawuje się Eucharystii. W tym dniu Liturgię Męki Pańskiej, kapłan rozpoczął gestem ,,leżenia krzyżem”, który jest wyrazem szczególnego uniżenia się wobec Boga oraz wyrazem głębokiej modlitwy. Podczas liturgii słowa czytany był opis męki Pańskiej według św. Jana jak również odśpiewana została wyjątkowa modlitwa powszechna. Następnie rozpoczęła się adoracja krzyża, po uroczystym wniesieniu, celebrans odsłaniał ramiona krzyża śpiewając ,,oto drzewo krzyża na którym zawisło zbawienie świata”. Wierni zaś oddawali hołd postawą klęczącą i śpiewem ,,pójdźmy z pokłonem”. Na zakończenie liturgii, Najświętszy Sakrament przeniesiony został do Grobu Pańskiego i rozpoczęła się adoracja która trwała całą dobę.

,,Przez chrztu świętego wielki dar…” W Wielką Sobotę od godziny 9-tej do godz. 12, w naszej świątyni trwało błogosławieństwo pokarmów, które spożywaliśmy podczas wielkanocnego śniadania. W pięknie przystrojonych koszyczkach główne miejsce zajmował baranek – Symbol Zmartwychwstałego Jezusa, jajka – symbol nowego życia, sól, która w tradycji chroni nas przed zepsuciem oraz chleb, wędliny, chrzan, babka wielkanocna. O godz. 19-tej rozpoczęła się uroczysta Wigilia Paschalna, która składa się z liturgii światła ze śpiewem orędzia Paschalnego, liturgii słowa, liturgii chrzcielnej, którą poprzedziło odśpiewanie litanii do Wszystkich Świętych i podczas której odnowiliśmy przyrzeczenia chrzcielne oraz liturgii Eucharystii.

,,Zwycięzca śmierci piekła i szatana, wychodzi z grobu dnia trzeciego z rana”. Wczesnym rankiem o godz. 6-tej z radosnym śpiewem rozpoczęliśmy procesję rezurekcyjną wokół naszego kościoła. Bicie dzwonów oraz śpiew ,,Alleluja Jezus żyje” oznajmiło wszystkim tą radosną nowinę. Poranna Msza Święta zgromadziła liczną rzeszę wiernych, którzy po zakończeniu udali się do domów by w gronie rodzinnym spożyć śniadanie wielkanocne.

Wszystkim składamy najserdeczniejsze życzenia by radość Wielkanocnego poranka trwała w nas nieustannie a Zmartwychwstały Chrystus obdarzał wszelkimi łaskami .

Chrystus zmartwychwstał – prawdziwie zmartwychwstał. Alleluja!

zobacz zdjęcia

zobacz zdjęcia

zobacz zdjęcia

zobacz zdjęcia

Liturgia na dziś

Statystyka odwiedzin

Dzisiaj 70

W tym tygodniu 862

W tym miesiącu 5976

Ogółem 995099