Oaza Młodzieżowa

Celem Ruchu założonego przez ks. Franciszka Blachnickiego jest prowadzenie ludzi do dojrzałości chrześcijańskiej. Dojrzałym staje się człowiek przez całe życie, ucząc się, przyjmując różne doświadczenia i wyciągając z nich wnioski. Dlatego bardzo ważnym aspektem w działalności Ruchu Światło-Życie jest formowanie młodych ludzi, którzy szczególnie w dzisiejszych czasach, narażeni są na zagrożenia cywilizacyjne. Podstawowym celem tej formacji jest pogłębianie więzi z Chrystusem oraz kształtowanie sumień i osobowości naszej młodzieży.

Formacja młodzieżowa odbywa się na zasadzie małych grup działających w parafii oraz wakacyjnych turnusów oazowych.

Spotkania

Podczas cotygodniowych spotkań, młodzi ludzie mają możliwość wymiany doświadczeń, problemów związanych z codziennym życiem oraz umocnienia na wybranej drodze. Spotkanie w Oazie to przede wszystkim spotkanie z Chrystusem. Jego obecność symbolizuje płonąca świeca, zapalana zaraz po zgromadzeniu się wspólnoty. Niezwykle ważnym elementem jest również czytanie słowa Bożego oraz dzielenie się nim.W skład małej grupy wchodzi kilka osób przechodzących ten sam etap formacji. Każda mała grupa ma animatora, który czuwa nad właściwym przebiegiem procesu formacyjnego jej członków. Nieodłącznym elementem każdego spotkania jest również wieczór pogodny podczas którego młodzi ludzie bawią się, śpiewają, tańczą. Nierzadko organizowane są wycieczki, ogniska czy dyskoteki.

Rekolekcje wakacyjne

Rekolekcje oazowe trwają 15 dni. W ich programie sporą część czasu zajmuje modlitwa. Codzienna Msza Święta to najważniejszy punkt oazowego dnia, który rozpoczyna się także od modlitwy i na modlitwie kończy. Wszystko jednak po to, aby pogłębić relację z Jezusem. Ważne są również spotkania w grupach i różne nabożeństwa. Jednak podczas rekolekcji jest także czas na zabawę i odpoczynek. Wieczory to specjalny czas integracji i budowania relacji z innymi: ogniska, tańce, radosne zabawy. Młodzi ludzie uczą się dobrego i radosnego bycia ze sobą.

HISTORIA

Początki oazy w parafii Raniżów sięgają czasów kiedy ówczesnym wikarym był ks. Stanisław Bar. W miarę upływu lat Ruch Światło-Życie zaczął rozwijać się coraz prężniej na ziemi raniżowskiej. Rozpoczęły się cotygodniowe spotkania w grupach, młodzież zaczęła wyjeżdżać na oazy wakacyjne. W roku 2001 było nas 80 osób.

W ciągu ponad 10 lat oazy w Raniżowie grupy młodzieżowe prowadzili księża i animatorzy. Odbywały się wspólne Msze Święte, które upiększała schola, wycieczki, rekolekcje, pogodne wieczory i dyskoteki. Tradycją stały się modlitwy przy Grobie Pańskim w Wielki Piątek, wyjazdy na Diecezjalne Spotkania Młodych na Święty Krzyż oraz wyjazdy na dwutygodniowe oazy wakacyjne.

Oazowicze w ciągu tych lat angażowali się w pomoc w rekolekcjach ewangelizacyjnych w parafii (22-24.11.2002r. i 17-19.10.2003r.), w opłatek wigilijny, wyjazdy na spotkanie z Benedyktem XVI, misteria wielkopostne, Przegląd Piosenki Religijnej w Gorzycach, parafialne konkursy piosenki religijnej. Młodzież oazowa w ramach wolontariatu pomagała także w programie „Ognisko”, istniejącym przy parafii.

Na przestrzeni lat nie zabrakło wspólnych ognisk, wyjazdów rowerowych i autokarowych, wyjazdów do kina, na łyżwy, narty i w góry.

Obecnie kończy się już kolejny rok formacyjny. Spotkania w tym roku odbywały się w piątki po Mszy Świętej. Podczas wspólnych spotkań podejmowaliśmy kluczowe tematy naszej wiary oraz współczesne problemy, które dotykają współczesnych młodych ludzi.

MODERATORZY RUCHU ŚWIATŁO-ŻYCIE W RANIŻOWIE

Ks. Stanisław Bar

Ks. Henryk Hendzel – 1998 - 2000

Ks. Tadeusz Kopacz – 2000 - 2004